Děkujeme panu Štěpánu Francovi za zamyšlení o naší nové grafice. Pan Franc kritizuje špatnou čitelnost písma na bílém pozadí. Myslím, že jsou to dva samostatné problémy.
1. Bílé pozadí
Bílé pozadí jsme zvolili po dlouhých zkouškách různých variant. Vyšlo nám nejlépe a doufáme, že se v provozu přecejenom osvědčí. Jeho hlavní výhodou je staletý kulturní návyk na bílý papír. Další výhodou je nejširší možná škála volby tónů a kontrastů. Mezi bílý papír a černé písmo se vejdou nejméně dvě různé sytosti šedé pro různé bloky a podobně. Kdybychom zvolili šedý podklad (jako tomu bylo u staré grafiky), možnost jedné sytosti šedé si ubereme. Na bílém pozadí je také písmo nejčitelnější. Písmo se tedy na něm může nejvíce zmenšovat nebo zesvětlovat. To jsou tedy zhruba důvody, které nás k bílému pozadí vedly.
2. Čitelnost písma
Čitelnost písma je problém závažnější. Pokud je u nás něco obtížně čitelné, je to chyba. Výjimku tvoří nápisy, o kterých předpokládáme, že si je uživatel přečte tak „jednou za život“, například vysvětlující komentáře pod logy blogů. Všechno ostatní by mělo být čitelné pohodlně. Budeme rádi, když nám více uživatelů napíše, jak se jim co čte.
Pokud je něco nečitelné, může to být příliš malou velikostí písma (písmo už se v podání obrazovky drobí) nebo právě malým kontrastem písma a pozadí (u nás eventuálně příliš světle šedé písmo na bílé). Obojí můžeme měnit. Ale nakonec všechno je trochu kopromis: čím větší písmo, tím méně informací se vejde na řádku a stránku bez „rolování“, čím méně stupňů mezi černou a šedou, tím drátěnější a nudnější stránky.
Jsme opravdu zvědaví na Vaše připomínky a budeme na ně reagovat.